Zadzwoń teraz Wyślij wiadomość

Czas zwrotu z inwestycji (ROI) dla robotów współpracujących

Co to jest czas zwrotu z inwestycji - tzw. ROI (Return on Investment)?

Niezmiernie ważnym aspektem przy decyzji o wdrożeniu robota przemysłowego do konkretnej aplikacji jest czas zwrotu z inwestycji - ROI. Większość dużych firm jako jedno z kryteriów w procesie decyzyjnym wymienia właśnie ROI. Klasyczne ROI to suma nakładów inwestycyjnych oraz utrzymania stanowiska zrobotyzowanego w porównaniu do oszczędności jakie to stanowisko przyniesie. Często przyrównywane jest to do kosztów pracowników wykonujących daną czynność w procesie produkcyjnym. Duże firmy podejmują pozytywne decyzje o inwestycji gdy ROI jest na poziomie nie większym niż 24 m-ce. Niestety, często pomijany jest aspekt poprawy jakości wykonywania danej czynności – robot się nie myli a człowiek może mieć gorszy moment. W pewnych gałęziach przemysłu koszty pomyłki człowieka są bardzo drogie i rzutują nie tylko na jakość produktu ale też na reputację samej marki. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę nie tylko samą wysokość wynagrodzenia pracowników, których „zastąpi” robot ale fakt, iż w obecnych czasach mówimy o niedoborze pracowników. Nasza gospodarka w wielu rejonach boryka się ze sporymi deficytami w zatrudnieniu. Zatem – pracownik zastąpiony robotem może od tej chwili pracować na innym stanowisku, gdzie jest bardziej potrzebny lub też  proces jest bardzo trudny do zautomatyzowania.

Dlaczego roboty współpracujące mają tak krótkie ROI?

Integracja robotów współpracujących, które często mogą pracować bez wygrodzeń jest relatywnie prostsza i tańsza niż integracja klasycznego robota przemysłowego. Nie wymagane są zakotwione do posadzki klatki, dziesiątki kurtyn oraz tak duża przestrzeń na zakładzie. Coboty posiadają wbudowane techniczne środki bezpieczeństwa (przykładowo sterownik safety, płaszczyzny bezpieczeństwa, monitoring parametrów pracy takich jak moment, prędkość, pęd, siła etc.). Dzięki temu sam koszt robota jest konkurencyjny a stanowisko zintegrowane nie zawiera klatek bezpieczeństwa i ciężkiej mechaniki znanej z klasycznej robotyzacji. Kolejny często pomijany aspekt to "cykl życia" stanowiska z cobotem i jego elastyczność - nic nie stoi na przeszkodzie aby po kilku miesiącach pracy łatwo i szybko przezbroić robota do nowych zadań oraz fizycznie przenieść go na inną linię do innej pracy.

Poniżej w kilku rzeczywistych przykładach pokażemy obliczenia czasu zwrotu z inwestycji przy wdrażaniu kompletnych stanowisk z robotami współpracującymi.

 

Przykład 1– czterobrygadówka i stosunkowo łatwa integracja

Aplikacja to klasyczna obsługa maszyny – operator wkłada elementy do maszyny – praca to tzw. czterobrygadówka. Z analizy ryzyka wynika, iż robot może pracować bez wygrodzeń.

Obecny koszt roczny pracowników (przed wdrożeniem cobota):
4 x 2500 PLN netto to de facto 4 x 4200 PLN (koszt pracodawcy) + miesiąc urlopu w roku = 218 400 PLN

Można doliczyć jeszcze problemy związane z rosnącą rotacją i historiami o tym, że nowa osoba przepracowała kilka dni na produkcji i przestała przychodzić do pracy…

Koszty integracji robota pod klucz:
Robot Universal Robots UR5 + (chwytak pneumatyczny + integracja + audyt bezpieczeństwa) daje to w sumie ok. 100 000 PLN + 70 000 PLN = 170 000 PLN

Wynik to zwrot w 285 dni – czyli ok. 9 miesięcy

 

Przykład 2 – dwie zmiany i trudniejsza integracja

Aplikacja to obsługa maszyny – operator wkłada elementy do maszyny – praca w trybie dwuzmianowym. Z analizy ryzyka wynika, iż robot potrzebuje dodatkowego systemu safety (skaner + kurtyna).

Obecny koszt roczny pracowników (przed wdrożeniem cobota):
2 x 2500 PLN netto to de facto 2 x 4200 PLN (koszt pracodawcy) + miesiąc urlopu w roku = 109 200 PLN

Koszty integracji robota pod klucz:
Robot Universal Robots UR5 + (chwytak pneumatyczny + integracja + dodatkowy system bezpieczeństwa + audyt bezpieczeństwa) daje to w sumie ok. 100 000 PLN + 95 000 PLN = 195 000 PLN

Wynik to zwrot w 650 dni – czyli ok. 21 miesięcy

Jak możemy pomóc?

Oprócz tego, iż nasze stanowiska z robotami współpracującymi są tworzone optymalnie pod kątem kosztów i elastyczności to dodatkowo dysponujemy wiedzą i doświadczeniem pozwalającym wspomóc klientów w procesie liczenia ROI.

Umów się z nami i wspólnie porozmawiajmy o korzyściach płynących z wdrażania cobotów pod klucz.

Kliknij tutaj aby skontaktować się z nami!