Zadzwoń teraz Wyślij wiadomość

Paletyzacja - rozwiązania

Sprawdź jakie gotowe rozwiązania z użyciem robotów współpracujących Universal Robots przygotowaliśmy dla automatyzacji Twojego zakładu.

Paletyzacja robotem – gwarancja wydajności i dokładności pracy

Paletyzacja polega na układaniu poszczególnych towarów na paletach. Jest to jeden z procesów, który często występuje na końcu linii produkcyjnej. W wielu przedsiębiorstwach zadanie to powierza się ludziom. Niestety, podnoszenie nierzadko ciężkich produktów i ich przekładanie wiążą się z bólem pleców oraz bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Odpowiedzią na zapotrzebowanie pracowników, którzy mogliby wykonywać powtarzalne, a także trudne czynności przez dłuższy czas są roboty paletyzujące dostępne w ofercie firmy Sparkrobots.

Paletyzowanie robotem – dlaczego warto?

Robotyzacja paletyzacji niesie ze sobą wiele plusów. Przede wszystkim, roboty nigdy się nie męczą, co oznacza, że możliwe staje się nawet całodzienne przenoszenie i układanie na paletach ciężkich ładunków. Dzięki temu można znacznie zwiększyć wydajność produkcji. Plus ten jest szczególnie ważny dla przedsiębiorstw, które produkują wiele materiałów i każdego dnia muszą spakować bardzo dużą ich liczbę.

 

Paletyzacja robotem umożliwia odpowiednie ułożenie wielu produktów w krótkim czasie. Co więcej, robot układa towar według ustalonego wzoru i nie popełnia przy tym błędów, dzięki czemu nie trzeba martwić się reklamacjami. Roboty mogą pracować nawet w środowisku, które jest niebezpieczne dla człowieka. Co więcej, mogą one zajmować się paletyzacją różnych produktów bez względu na ich masę, kształt czy materiał, z jakiego zostały wykonane, a dzięki opcji wymiany chwytaka ten sam robot może również pełnić kilka funkcji i być wykorzystywany nie tylko do układania produktów, lecz także, np. do ich depaletyzacji, zamykania opakowań czy też ich metkowania.

 

Inżynierowie zatrudnieni w firmie Sparkrobots opracowali własne oprogramowanie umożliwiające paletyzację robotem. Wystarczy, że na ekranie dotykowym ułoży się towar, a robot zrobi dokładnie to samo z rzeczywistymi produktami. Do obsługi oferowanych robotów paletyzujących nie jest więc potrzebna żadna wiedza dotycząca oprogramowania. Jedną z zalet stanowi też możliwość szybkiego zintegrowania robota oraz jego elastyczność. Doświadczeni fachowcy Sparkrobots pomagają w doborze konkretnego robota do pracy w danych warunkach, dzięki czemu odpowiada on na wszystkie potrzeby Klienta.

 

Główne zalety robotów paletyzujących oferowanych przez Sparkrobots:

  • gwarancja bezpieczeństwa pracowników,
  • wysoka wydajność pracy,
  • zwiększona efektywność pracy,
  • zmniejszenie kosztów produkcji,
  • niezawodność oraz trwałość robotów.

Roboty paletyzujące – współpracujące czy przemysłowe?

Firma Sparkrobots oferuje zarówno innowacyjne roboty współpracujące, jak i roboty przemysłowe. Pierwsze z wymienionych określane są także mianem cobotów. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie mają zbyt dużo miejsca na postawienie robota. Paletyzer współpracujący może pracować tuż obok ludzi, bez konieczności montażu specjalnej klatki ochronnej oraz innych zabezpieczeń.

 

Robot współpracujący nie stwarza zagrożenia dla człowieka, ponieważ zatrzymuje się, gdy jest on zbyt blisko (z wykorzystaniem skanerów bezpieczeństwa). Często też optymalnie projektując stację z robotem współpracującym, można stworzyć bezpieczne rozwiązanie niewymagające użycia skanerów bezpieczeństwa.

 

Paletyzowanie robotem przemysłowym to propozycja dla firm, w których często muszą być układane bardzo ciężkie towary. Roboty te mogą mieć udźwig aż do 1000 kilogramów i wysięg liczący 3 metry. Dzięki temu odpowiednio zaprogramowane mogą znacznie zwiększyć wydajność pracy w danym zakładzie i pozwolić na efektywną paletyzację. Roboty przemysłowe wymagają jednak montażu zabezpieczeń, a przede wszystkim, wcześniej wspomnianej klatki, przez co potrzebują więcej miejsca.

Stacje z robotami paletyzującymi w ofercie Sparkrobots

Specjaliści z firmy Sparkrobots wykonują wysokiej klasy stacje do paletyzacji. Na tle konkurencji wyróżniają się oni profesjonalnym podejściem do każdego zlecenia oraz zastosowaniem innowacyjnych i rozbudowanych metod dostosowanych do Klienta.

 

Realizacja każdego projektu poprzedzona jest licznymi spotkaniami lidera z Klientem, w celu poznania oczekiwań, jakie są stawiane przez danym robotem. Co więcej, inżynierowie Sparkrobots pracują zgodnie z modelem AGILE, co oznacza, że po skończeniu określonych fragmentów rozwiązania, konsultują projekt z Klientem. Pozwala to na tworzenie rozwiązań „szytych na miarę”.

 

Co więcej, do tworzenia stacji z robotami firma Sparkrobots wykorzystuje komponenty od sprawdzonych dostawców tak, aby paletyzowanie było efektywne, a same roboty nie ulegały awariom. Wykorzystujemy komponenty takich firm jak Beckhoff, Turck, Keyence, Banner, Sick, Eaton oraz Rittal, a zaproponowana architektura stacji minimalizuje ilość połączeń kablowych do minimum protokoły EtherCAT oraz IO-Link.

Szukając odpowiedniego sprzętu, warto postawić na roboty paletyzujące wysokiej klasy, które oferuje Sparkrobots. Możliwość dostosowania robotów do Klienta pozwala na wybór optymalnego rozwiązania, które przyniesie wymierne korzyści i sprawi, że paletyzacja i depaletyzacja robotem nie będzie również trudna dla pracowników.